Claim Profile
Thrapie Clinic Bromley
Laser hair removal service
The Glades Shopping Centre, Unit 233 High St, Bromley BR1 1DN, United Kingdom
+44 20 8114 0311
The Glades Shopping Centre, Unit 233 High St, Bromley BR1 1DN, United Kingdom
+44 20 8114 0311
About Thrapie Clinic Bromley
Thérapie Clinic – Bromley is a doctor‑led aesthetic and laser treatment clinic located in Unit 233, The Glades Shopping Centre, Bromley BR1 1DN, United Kingdom. Part of the wider Thérapie Clinic network (over 20 years’ experience, more than 10 million treatments delivered) it offers services including laser hair removal, injectables (anti‑wrinkle & dermal fillers), advanced skin treatments and body‑sculpting.
Treatments
Accreditations
- "Not listed"
Insurance Accepted
- Private/self-pay services are provided.
- Insurer participation is not routinely disclosed.
- Clinical staff are appropriately insured for the procedures they provide.
- Insurance cover may apply only to medically necessary treatments.
- Insured pathways depend on host hospital participation and insurer approval.
- Cosmetic and elective aesthetic procedures are typically excluded from insurance cover.
- Insurance coverage is subject to individual policy terms and insurer approval.
Estimated Fees in Bromley
| Cryotherapy (wart/skin tag removal) | £60 for first session, £40 subsequent sessions |
| HIFU Face Tightening (example listed) | From £300 |
| Lip Enhancement (filler example) | 0.5ml £170; 1ml £220 |
| HydraFacial (example listed) | Standard single session £100; Premium single session £150. |
| Foundation Rejuvenation Face | £1,597 |
| Foundation Rejuvenation Female Intimate | £1,497 |
| Comprehensive consultation | £100 |
| Anti-wrinkle injections (Botox) | Starting prices vary by area; aggregator listings show zone pricing available |
| Dermal Fillers | From ~£250 per 1ml |
| Profhilo / Skinboosters | From ~£270 per 2ml |
| Ultherapy / deep procedures | Quoted per treatment — contact clinic for individualized quote. |
| Botox | From approximately £190 per area |
| Dermal fillers | Typically from ~£240–£300+ depending on product/area |
| Hair-loss injectable sessions | From ~£150 |
| Cosmetic packages | Example package pricing shown at £1,499 |
| Botox | From directory listings indicated from approx. £250 |
| Dermalux LED Phototherapy (single session) | £35 |
1+ Reviews Analysed
Consentz® Clinic Score
Clinic Visibility
84%Pricing Transparency
90%Safety and Trust
90%Overall Aggregation
87%86/100 in Bromley
Hours
| Friday | 9 am–8 pm |
| Saturday | 9 am–8 pm |
| Sunday | 10 am–6 pm |
| Monday | 9 am–8 pm |
| Tuesday | 9 am–8 pm |
| Wednesday | 9 am–8 pm |
| Thursday | 9 am–8 pm |
Payment Options
- Treatments are provided on a private, self-pay basis.
- major debit and credit cards including Visa and Mastercard.
- additional payment options may be offered depending on the clinic.
- finance options such as 0% finance offers subject to approval may be available.
- treatment packages may be offered at discounted rates.
- payment terms depend on the treatment booked.
- private payment arrangements do not apply to NHS-funded care.
- payment options and terms may change and should be confirmed at booking.














